У нашого роду нема переводу

 

У нашого роду нема переводу
Щоразу, спілкуючись із багатодітними, ловлю себе на думці: яке то щастя — мати дітей! Не одне чи двійко, а п'ятеро, восьмеро... Це ж стільки радості дарують батькам доньки і сини! По сяйву материнських очей бачу: справді їм є ким гордитися. І водночас помічаю у поглядах смуток. Життя нині важке. Сімейний бюджет настільки дірявий, що спроба знайти в ньому зайву копійку видасться марною. Виходить, великі родини свідомо наближають себе до межі бідності? А можливо, багатодітність — життєво необхідіне явище, філософський зміст буття якого в іншому — продовженні родоводу. Про те, чим живуть сьогодні великі родини, які проблеми доводиться розв'язувати повсякчас, спілкуємось з президентом Всеукраїнської спілки організацій багатодітних Василем Маринченком.
Ви, Василю Івановичу, батько п'ятьох дітей, понад десять років займаєтесь громадською роботою. Що спонукало вас лишити державну установу, яку мету поставили, створюючи спілку?
Мій улюблений вислів «Не можна захищати себе, не захистивши іншого», і не треба багато про все говорити. Звичайно, насамперед проблеми, що жодна сім'я не розв'яже самотужки, і надихнули мене на те, аби об'єднатися в спілку. Адже такі поняття як сім'я, родина,поступово втрачають свій первісний зміст. Варто звернутися до історії і ми зрозуміємо, часи змінилися надто разюче. Традиції українського народу. зокрема щодо народжуваності, нівелюються. Переважна більшість молодят тепер живе задля себе, не думаючи про продовження родоводу, а якщо й наважуються народити дитину, то зупиняються на одній.
А з другого боку, є сім'ї, де виховується від чотирьох, п'яти і більше дітей, тобто є найбільш продуктивним осередком, і котрі забезпечують відтворення нації. Вони прагнуть до продовження роду, однак поставлені в такі умови, за яких не просто виживати. Узявши на себе турботу про долю багатодітних, ми, актив спілки, визначили один із важливіших аспектів у роботі: брати участь у законотворчих процесах держави, всіляко сприяти, аби наші пропозиції, зауваження, доповнення до тих чи тих нормативних актів не залишалися лише на напорі, а втілювалися в життя.
Треба сказати, що нам багато вдалося зробити. Не буду перераховувати ті законопроекти чи інші документи, що проходили у владних структурах за нашої участі. Як членові комісії з питань соціального захисту населення при Президентові України, мені довелося багато працювати при підготовці проекту «Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (два альтернативні документи знаходяться нині в парламенті). З прийняттям цього закону ми пов'язуємо великі надії на поліпшення нашого становища. Правду кажучи, ми не просимо особливих благ чи якихось пільг, нам держава має створити умови для праці, самореалізаці,тощо.
Візьмімо Японію чи Німеччину, які у післявоєнні роки понад 80 відсотків свого національного прибутку витратили на відродження нації. У нас на це спрямовуються мізерні кошти. Про символічну державну допомогу на дітей годі й казати! Хіба можна прожити на гаку невелику платню? Ми хочемо, щоб кожна дитина, незалежно в якій сім'ї вона народилася, мала гарантований державний мінімум. Таким чином ми убережемо сім'ї від руйнування. Адже подивіться, що відбувається тепер у суспільстві. Малолітні діти втікають з рідних домівок, тисячі бездомних живуть на вулицях. І що прикро, серед безпритульних — діти з багатодпних родин. Коли таке було, щоб діти не вчилися, не працювали, а байдикували. Страшно подумати, хто виросте із цієї армії бездоглядних.
Нещодавно Президент України підписав указ "Про додаткові заходи щодо запобігання дитячій бездоглядності". Нині проводиться широкомасштабна робота з цього питання. Як, на вашу думку, уберегти дітей і підлітків від нега-
Це непроста справа. Але найперше, що треба створити умови дітям для праці.
Але ж дитяча праця у нас заборонена.
Визначити такі види робіт, які б дали змогу дитині і бути зайнятою, і приносити комусь користь. Скажімо, якщо підліток розносить пошту або продукти літнім людям, хіба це йому зашкодить? Діти можуть займатися творчістю — плести корзини, вишивати, малювати... Є безліч цікавих справ. До речі, підлітки чудові програми створюють на комп'ютері. Кожній дитині потрібно створити умови для життя і розвитку.
Це, на мою думку, стосується сім'ї, у якій дитина народилася.
Так. Наше завдання — навчити дітей плавати. Однак —пливе вона в човні чи у воді — дві великі різниці. Що їй піде на користь? Відомо, що проблеми змушують дітей долати труднощі. От візьмімо родину, де росте багато дітей. Вони дружні, одне одному допомагають. їм нема коли нудьгувати. А якщо в домі одна дитина, то вона не знає, що робити. Тим паче ставлення до неї у батьків особливе — з неї пилинки здувають. Такі діти переважно виростають егоїстами.
А з другого боку, одній дитині можна більше уваги приділити, прогодувати, вивчити легше...
У матеріальному плані, можливо, так. А морально? В житті вони будуть незахищеиими, бо не звикли до життєвих перипетій.
Особисто ви планували, скільки дітей мати?
Ні, не планував. Діти народжуються від кохання. А воно спрямоване на продовження роду. Часто я розмірковую, чому дерево весною цвіте, восени плодоносить, а взимку стоїть голе. Або чому, приміром, на одній гілці живі гілочки і сухі Це так закладено природою. І в цім і аналогічно. Одні матері народжують синів.
Звідси виникає заздрість — найгірша вада суспільства. Заздрість узагалі
людину калічить. І дитину також.
Ще з дитсадка малятко може бути невдоволене чимось: у товариша, мовляв, є іграшка, а в мене немає.
Людині завжди чогось не вистачатиме. Заздрість з'їдає нас. А от коли ми жертвуємо тим, чого хочемо,тоді нам легше ведеться.
Що потрібно людині для того, щоб не почуватися ущемленою у зв'язку з нестатками, безгрошів'ям, одне слово, скрутним становищем?
Терпіння — це спосіб виходу із ситуації. Людина сама має вибрати свій шлях, свою долю. Держава має створити умови для духовного і фізичного розвитку, самореалізацїі. Але якщо правитель нічого не може дати (так, здається, сказав Конфуцій), він повинен дати волю і землю. Кожна сім'я, якщо вона виявить бажання, повинна мати землю. Тоді вона і прогодує себе, й забезпечить
усім належним.
Як ви допомагаєте багатодітним сім'ям розв'язувати їхні проблеми? З чим звертаються до вас по допомогу?
Ми дбаємо про оздоровлення не тільки дітей, а й батьків, які супроводжують дітей на відпочинок влітку. Адже ми громадська організація, то, ясна річ, існуємо за рахунок спонсорьких пожертвувань. У нас є досвідчені юристи, які надають різноманітні консультації. Зокрема щодо безплатного навчання дітей з великих родин у вузах. Допомагаємо і хворим людям з лікуванням чи медикаментами.
Сприяємо ми і працевлаштуванню дітей чи батьків з багатодітних сімей, або ж захищаємо права дорослих у разі незаконного їх звільнення з роботи. Звертаються до нас і з казусних питань. Якось одна з чернівчанок просила допомогти влаштуватись у столичний монастир. Удома вона покинула чотирьох дітей і таким чином хотіла уникнути відповідальності, сховатися за стінами храму Божого. Ми відмовили ій у цьому. У монастир має право йти людина з вірою в серці. А в тієї жінки віри не було.
А ви вірите в Бога?
Без віри важко на світі. Чому люди ходять до церкви? Бо там вони знаходять підтримку, очищають душу від усього наболілого. Комусь треба розповісти, щоб тебе зрозуміли, і тоді на душі стає легше. Віра — це курс на добро. Давайте більше довіряти людям і вірити, що у нас усе буде гаразд.

Спілкувалася Валентина КОКІНА
Фото Геннадія МІНЧЕНКА


Для довідки: Сьогодні в Україні налічується близько ІЗ мільйонів сімей. Майже 500 тисяч з них - багатодітні. 62 тисячі багатодітних сімей є неповними, тобто дітей виховує одна мати або один батько 23 тисячі багатодітних родин з різних причин є функціонально неспроможними.


Создан 28 апр 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Мы участвуем в рейтинге каталога сайтов Хмельницкого региона, проголосуйте за наш сайт! Хмельницкий информационный портал Моя газета + Недвижимость Хмельницкий